Blog zarówno dla absolwentów szukających pracy, jak i dla osób rozpoczynających studia. Zbiór moich wniosków i wskazówek dotyczących planowania kariery, wzbogacania CV oraz pracy zarówno niezależnej, jak i zależnej. A ostatnio też co nieco na temat psychologii i rozwoju.
środa, 22 września 2010

Witam, ponownie zapraszam na stronę Akademii PARP. Ich oferta szkoleniowa wzbogaciła się właśnie o szkolenie:

"Planowanie własnej kariery zawodowej"

Jest już pierwsza część szkolenia. Pozostałe będą udostępnione przed końcem września.

Link do szkoleń:

http://www.akademiaparp.gov.pl/szkolenia-internetowe.html

Pozdrawiam,

Flavir4

sobota, 11 września 2010

Praca potrafi czasem stresować...

Pozdrawiam,

Flavir4

12:41, flavir4 , humor
Link Komentarze (1) »
piątek, 10 września 2010

Witam, zapraszam na stronę serwisu pracy dla osób z niepełnosprawnościami: niepelnosprawni.podejmesie.pl

Pozdrawiam,

Flavir4

czwartek, 09 września 2010

Witam, dziś trochę luźniejszy artykuł. PMI - technika, która pomoże nam w podjęciu dobrych decyzji zarówno dotyczących spraw błahych np. którą koszulę ubrać, jak również i poważnych decyzji typu które studia wybrać.

Autorem metody PMI jest Edward de Bono. Sam termin PMI nie jest zbyt skomplikowany. Oznacza on trzy wymiary: Plus, Minus oraz Interesting. Najprościej mówiąc, gdy mamy podjąć jakąś decyzję, zaczynamy od poszukania jej plusów i minusów, a następnie tworzymy rubrykę pod nazwą "interesting"- na rzeczy, których nie da się sklasyfikować, jako pozytywne albo negatywne.

Co zyskujemy dzięki tej technice?

- Pewność, że obiektywnie podeszliśmy do podjęcia decyzji. Często już na wstępie myślimy o konkretnym rozwiązaniu i pomniejszamy wagę argumentów przeciwnych. Skupiając się na PMI, możemy w pełni rozważyć sprawę i wybrać najlepsze rozwiązanie.

- Unikamy podejmowania decyzji tylko pod wpływem emocji.

Zapraszam do wypróbowania tej metody.

Informacje na tema PMI zostały zaczerpnięte z blogu:

http://lajfmajster.pl/

Pozdrawiam,

Flavir4

poniedziałek, 09 sierpnia 2010

Witam, po przerwie znów wracam do pisania. Postanowiłam uzupełnić informacje na temat szukania zawodów/stanowisk, na jakich chcielibyśmy w przyszłości pracować.

Po krótce, planując karierę dobrym punktem wyjścia, zaraz po analizie naszych mocnych i słabych stron, jest znalezienie branży, w której chcielibyśmy pracować. A nawet wybranie jednego bądź kilku zawodów/stanowisk, na których chcielibyśmy pracować za jakiś czas.

Co nam to da? Wybierając teraz nasze wymarzone stanowisko/a możemy na podstawie ofert pracy na to stanowisko/a przeanalizować wymagania i zastanowić się nad tym, czego mi jeszcze brakuje by je wszystkie spełnić? Następnie wybieramy jakiś okres czasu, to może być pół roku, to może być kilka lat i przeznaczamy ten czas na intensywną naukę właśnie tych wymagań, jakich jeszcze nie spełniamy.

Np. Chciałabym pracować, jako programista PHP w zagranicznej firmie np. w Google'u (hipotetycznie). Z wszystkich wymagań nie spełniam np. dwóch: nie potrafię programować w PHP-ie oraz moja znajomość angielskiego nie jest aż tak wysoka, jak ta wymagana. Przyjmuje za okres czasu jeden rok. Dokładnie za rok chciałabym zostać programistą PHP. Z tych dwóch wymagań, najmniej umiem jeżeli chodzi o PHP, dlatego zamierzam poświęcić 2h dziennie na naukę tego języka i 1h dziennie na naukę angielskiego. Wiadomo, że taki plan wymaga dużej motywacji i samodyscypliny, ale za to gwarantuje nam znaczne zwiększenie naszych umiejętności i szans na rynku pracy.

Ale wracając do tematu. Wiemy, w jakiej branży chcemy pracować, nie wiemy natomiast jaki zawód byłby dla nas najlepszy. Z tą pomocą przychodzą nam tzw. listy zawodów/stanowisk. Poniżej zamieszczam kilka przykładowych:

http://www.studiuj.pl/zawody.php

http://www.zawodowe.com/Kategorie_4

http://www.zgapa.pl/zgapedia/Lista_zawodów.html

http://praca.wp.pl/stanowiska.html?ticaid=1aac3

Powodzenia,

Pozdrawiam,

Flavir4

poniedziałek, 19 lipca 2010

Witam,

Po dłuższej przerwie, ale z nowymi ciekawymi linkami i nowymi wiadomościami:)

Po pierwsze, serwis pracy, którego mam przyjemność być współtwórcą, Robotni.pl, zmienił domenę i obecnie reklamujemy się jako podejmesie.pl. Zmiana ta jest m.in. związana z reorganizacją serwisu, nad którą obecnie pracujemy. Jak tylko uruchomimy w pełni zmieniony serwisu oczywiście dam znać:)

 

 

A skoro mowa o nowych wiadomościach, gama darmowych szkoleń, kończących się certyfikatem, jakie oferuje nam PARP, poszerzyła się o nowe kursy. Są to:

  • "Podatek VAT",
  • "Prawo pracy w MŚP".
Miłego doszkalania.
Pozdrawiam,
Flavir4

 

poniedziałek, 15 marca 2010

Witam,

http://centrumedukacyjne.pl/

Pod powyższym linkiem możecie znaleźć kursy e-learningowe między innymi z zakresu informatyki.

Pozdrawiam,

Flavir4

niedziela, 21 lutego 2010

Witam, po dłuższej przerwie znów wracam do pisania bloga. Dziś wpis na temat radzenia sobie z problemami.

Chyba każdy z nas chociaż raz znalazł się w sytuacji, gdy nie wiedział co zrobić, w jaki sposób wybrnąć z sytuacji, w jakiej się znalazł. Ktoś kiedyś powiedział, że problemy to zadania na naszej drodze, które wymagają podwójnego przemyślenia. Pierwsze przemyślenie- daje obraz sytuacji. Jeżeli na tym etapie nie uda nam się rozwiązać problemu, należy podejść do sprawy jeszcze raz- ale tym razem niekonwencjonalnie, np. z użyciem technik myśleniowych. W tym wpisie przedstawiam właśnie kilka takich technik, jakie możemy zastosować aby szybko uporać się z sytuacją bez wyjścia, w jakiej się znaleźliśmy.

„To, co napiszemy, postrzegamy inaczej”
Czasem wystarczy znaleźć parę minut, usiąść spokojnie w jakimś miejscu, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzać i po prostu opisać dany problem. Zacząć od tego, co jest przedmiotem naszych przemyśleń- na czym polega problem, dlaczego nie mogę go rozwiązać, czego potrzebuje by go rozwiązać, jakie są możliwe sposoby rozwiązania problemu oraz który sposób jest najlepszy. Czasami wystarczy zacząć pisać, a rozwiązanie samo nam się nasunie.

„Z końca do początku”
Tutaj również potrzebna nam będzie kartka i długopis. Zaczynamy od końca, czyli zapisujemy na szczycie kartki, cel- co chcemy osiągnąć poprzez rozwiązanie problemu, co nam da jego rozwiązanie? Następnie zapisujemy z lewej strony warunki, jakie muszą być spełnione, aby ten cel osiągnąć. Z prawej strony będą przeszkody, jakie nam przeszkadzają w osiągnięciu tego celu. Dzięki tej metodzie, dzięki takiemu rozpisaniu problemu, możemy skupić się tylko na działaniach stricte związanych z naszym celem. Ponadto dzięki tej metodzie nasz problem jest rozpisany na poszczególne przeszkody, dzięki czemu zmniejszamy jego wagę- nie wydaje się już taki wielki, nie sprawia wrażenia bycia nie do rozwiązania. Taka rozpiska daje nam możliwość pokonania krok po kroku poszczególnych przeszkód, które stają nam na drodze do obranego celu.

„Co tata by zrobił?”
Dobrze jest też spojrzeć na problem z innej perspektywy. Zastanowić się jak dany problem by rozwiązał ktoś z osób, które znamy. W tej metodzie najczęściej sięgamy po nasze autorytety, ludzi, których za coś podziwiamy i staramy się wyobrazić jak dana osoba, która według nas jest w czymś dobra, poradziłaby sobie z danym problemem. Największym plusem tej metody jest mnogość rozwiązań- dzięki takim wizualizacjom mamy co najmniej kilka możliwych scenariuszy rozwiązań.

„Rozmowa z sobą”
Kto poradzi sobie lepiej z danym problemem niż Ty? Czasem warto porozmawiać z samym sobą. Inaczej podchodzimy do tego, co przemyślimy, powiemy na głos czy rozrysujemy niż do tego, co tylko od kogoś usłyszymy. Dobrze jest czasem „głośno myśleć” nad rozwiązaniem- zadawać samemu sobie pytania i na nie odpowiadać- to daje nam możliwość dogłębnego przemyślenia problemu.

„Żółte karteczki”
Czasami warto poświęcić trochę więcej czasu na rozwiązanie danego problemu. Dobrym pomysłem jest wzięcie kilku samoprzylepnych karteczek. Na pierwszej piszemy krótko na czym polega problem- karteczkę przyklejamy w widocznym miejscu tak, by najlepiej przez cały dzień mieć ją przed oczami- to może być np. monitor komputera, tablica, ścina. Jeśli wpadniemy na jakiś pomysł, zapisujemy go na kolejnej karteczce i naklejamy ją niedaleko pierwszej. Dzięki temu pod koniec dnia będziemy mieć kilka możliwych rozwiązań problemu i będziemy mogli wybrać to najlepsze.

„Sen dobry na wszystko”
Warto też „przespać” się z danym problemem. Rano następnego dnia nasz umysł jest świeży i wypoczęty dzięki czemu możemy spojrzeć na problem z nowej perspektywy. Ponadto niektórzy naukowcy twierdzą, iż właśnie podczas snu rozwiązujemy w myślach dręczące nas problemy. Rozwiązania te są nowymi pomysłami, jakie mamy następnego dnia.

„Burza mózgów”
Stara, dobra, sprawdzona metoda. Można w kilka osób zebrać się i przedyskutować dany problem, jak również i możliwe sposoby rozwiązania go. Metoda dobra i skuteczna, ale wymagająca czasu i mająca swoje ograniczenia- raczej nie zastosujemy jej do problemów natury stricte osobistej.

Powodzenia w testowaniu tych technik, pozdrawiam
Flavir4

czwartek, 07 stycznia 2010

Witam, dziś mała dygresja na temat tego, w jakim kierunku zmienia się polski rynek pracy.

Obecnie w praktycznie każdym artykule na temat pracy widzimy powtarzające się na przemian zwroty: "rynek pracodawcy" oraz "rynek pracownika". Jakie to ma dla nas znaczenie?

Zawsze transfer pracy wyglądał tak: to pracownik szukał ofert, korzystał z wszystkich możliwych mediów w nadzieji, że znajdzie ogłoszenie o pracy, która będzie w pełni odpowiadać jego kompetencjom. Kandydat na pracownika szukał, chodził, pytał, itd. Podczas, gdy pracodawca stanowił stronę bierną - zamieszczał tylko ogłoszenie czy też podawał informacje do Urzędu Pracy czy też Biura Pośrednictwa Pracy, i czekał na odzew... Tak w skrócie można przedstawić funkcjonowanie rynku pracownika - rynku, w którym to osoby poszukujące pracy stanowią tą najaktywniejszą część.

Jakie były zalety tego rynku?- korzyści są tu właściwie tylko po stronie pracodawcy, który nie musiał zabiegać o pracownika i bez wątpienia szukanie pracownika było związane z znacznie mniejszą ilością spraw do załatwienia niż jest dzisiaj. Natomiast bez wątpienia dwiema największymi wadami tego rynku było to, że:

- pracę najcześciej otrzymywała nie osoba, która ma najlepsze kompetencje i doświadczenie, aby pracować na danym stanowisku, lecz czesto otrzymywała ją jedna z pierwszych osób, które się zgłosiły, bez względu na to, czy spełniały absolutnie wszystkie wymagania pracodawcy czy też nie.

- poszukujący pracy tracił wiele czasu na samo szukanie pracy, zamiast wykorzystać ten czas choćby na pozyskanie nowych umiejętności czy też udoskonalenie już posiadanych.

Obecnie, już śmiało możemy mówić o tym, że polski rynek z rynku pracownika wyewoluował w rynek pracodawcy, w którym to nastąpiło całkowite odwrócenie ról.

Teraz to pracodawca jest stroną aktywną w transferze pracy - to on szuka pracownika, to on wybiera z wielkiej ilości CV te najlepsze, to on decyduje kto będzie najlepszym kandydatem na pracownika. W dzisiejszych czasach osoby poszukujące pracy rzadziej korzystają z ofert pracy. Najczęściej zostawia się CV w Biurach Pośrednictwa Pracy, w Urzędzie Pracy, na serwisach pracy, takich jak np. Robotni.pl,  czy też daje się informacje o poszukiwaniu zatrudnienia na portalach społecznościowych, takich jak np. nasza klasa, goldenline czy też facebook.

Skoro nie szukamy, tylko nas szukają, to co możemy zrobić by otrzymać pracę?

Warunki, w jakich obecnie funkcjonuje rynek pracy, zmuszają każdego do poszerzania swoich umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia - coraz większy nacisk kładzie się na dotychczasowe doświadczenie, praktyki, staże, przebyte kursy i szkolenia, zdobyte certyfikaty, itp. W odstawkę poszło nieco wykształcenie - obecnie osoba, która skończyła nawet najbardziej elitarny kierunek na znanej uczelni nie stanowi idealnego kandydata na pracownika. Dziś poszukujący pracy prześcigają się w pokazywaniu jak duża jest ich aktywnośc poza studiami i pracą- pokazując jak cenny zasób mogli by stanowić dla danej firmy.

Czy te zmiany są dobre? Uwżam, że tak. Pracodawcy maja szansę zatrudnić osoby jak najlepiej odpowiadające wymaganiom związanym z danym stanowiskiem. A osoby poszukujące pracy- oprócz motywacji do poszerzania wiedzy, dzięki oczekiwaniom ze strony pracodawców, poszerzają swoje zainteresowania i umiejętności- co powoduje zwiększenie możliwych miejsc pracy i stanowisk, na których mogą pracować. Korzyści są zatem niepodważalne:)

Pozdrawiam,

Flavir4

piątek, 25 grudnia 2009

Witam,

Z okazji Świąt składam Wam życzenia w imieniu swoim, jak również całego zespołu serwisu Robotni.pl:

13:38, flavir4
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7